130 W (rs 1674) over Sand Creek
Good Condition64 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Sheridan |
| Location | 1.0s 13.0w Of Hoxie |
| Carries | 130 W (rs 1674) |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 39.34444, -100.68361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 249.9 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000900350 |