190th Street over East Nodaway River
Poor Condition49 years old34 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Adams |
| Location | 072331303 |
| Carries | 190th Street |
| Crosses | East Nodaway River |
| Coordinates | 41.02896, -94.60170 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 191.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000059741 |