195th St. Rs 1411 over Trib. To Beaver Creek
Fair Condition42 years old60 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Russell |
| Location | 9.2s 2.0e Of Bunker Hill |
| Carries | 195th St. Rs 1411 |
| Crosses | Trib. To Beaver Creek |
| Coordinates | 38.73779, -98.67074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 64.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000840440 |