278i 278ix5m33004 over 54th AVE
Good Condition10 years old766 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Queens |
| Location | I278 Over 54th AVE |
| Carries | 278i 278ix5m33004 |
| Crosses | 54th AVE |
| Coordinates | 40.73246, -73.92530 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Area | 731.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 766 (2018) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000001079751 |