290th ST over Dickenson Branch
Good Condition15 years old5 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Decatur |
| Location | 067260305 |
| Carries | 290th ST |
| Crosses | Dickenson Branch |
| Coordinates | 40.62642, -93.83281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000136361 |