6824c/ N4770 over Creek
Fair Condition27 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Sequoyah |
| Location | 3.8 Mi S Of US 64 |
| Carries | 6824c/ N4770 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 35.35059, -94.53115 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 63.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 257140000000000 |