70 Road over Stream
Fair Condition96 years old300 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Haskell |
| Location | 11.0n 1.5e Of Sublette |
| Carries | 70 Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 37.64947, -100.82475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000410006 |