8th Street over Pa 33
Fair Condition68 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Northampton |
| Location | West Of Wind Gap |
| Carries | 8th Street |
| Crosses | Pa 33 |
| Coordinates | 40.85304, -75.30089 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 361 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2010) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000028870 |