Acuff Road over Stout Creek
Good Condition36 years old1,166 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Monroe |
| Location | 0.10 Mi West Of SR 37 |
| Carries | Acuff Road |
| Crosses | Stout Creek |
| Coordinates | 39.20819, -86.55659 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 74.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,166 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5300141 |