Adelbert Road over Csx Rr
Good Condition20 years old11,800 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Cuyahoga |
| Location | Adelbert RD Ov N&s Rr |
| Carries | Adelbert Road |
| Crosses | Csx Rr |
| Coordinates | 41.50225, -81.60383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.4 ft (67.8 m) |
| Max Span | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 1240.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,800 (2006) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1870777 |