Atkinson RD over I-88
Fair Condition52 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lee |
| Location | 3 Mi SW Of Dixon |
| Carries | Atkinson RD |
| Crosses | I-88 |
| Coordinates | 41.78731, -89.53491 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 249.0 ft (75.9 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 690.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 052991400000000 |