Barker-cypress RD over Up Rr & Fr Turnaround
Fair Condition35 years old32,070 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Harris |
| Location | 4.50 Mi NW Of FM 1960 |
| Carries | Barker-cypress RD |
| Crosses | Up Rr & Fr Turnaround |
| Coordinates | 29.95226, -95.67387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 365.2 ft (111.3 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 2404.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,070 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 121020005006128 |