Battery Creek Road over Battery Creek
Fair Condition64 years old10 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Bedford |
| Location | 1.8 NW ST RTE 602 |
| Carries | Battery Creek Road |
| Crosses | Battery Creek |
| Coordinates | 37.55167, -79.44078 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 53.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (1997) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 080813000003215 |