Belcher Road over Cross Bayou Canal
Good Condition42 years old12,900 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Pinellas |
| Location | 1.4mi North Of Cr-694 |
| Carries | Belcher Road |
| Crosses | Cross Bayou Canal |
| Coordinates | 27.86140, -82.73738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 688.6 ft (209.9 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Area | 6527.9 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,900 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 154408 |