Bridge ST over N.fk.kentucky Rvr
Fair Condition65 years old741 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Letcher |
| Location | 200 NW Of Bentley ST |
| Carries | Bridge ST |
| Crosses | N.fk.kentucky Rvr |
| Coordinates | 37.12000, -82.82806 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 229.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 741 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 522 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 067C00013N |