Broad Street over Tallapoosa River
Poor Condition57 years old680 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Haralson |
| Location | 2.4 Mi NW Of Tallapoosa |
| Carries | Broad Street |
| Crosses | Tallapoosa River |
| Coordinates | 33.76609, -85.32284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 224.1 ft (68.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 635.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 680 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000014350280 |