Brower Rd. over Seven Mile Creek
Poor Condition95 years old351 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Preble |
| Location | Truss Br E. Of US 127 |
| Carries | Brower Rd. |
| Crosses | Seven Mile Creek |
| Coordinates | 39.69964, -84.62414 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 189.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 351 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6831729 |