Butch Road over Williams Creek
Fair Condition46 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Morgan |
| Location | 270 Ft. S Ky 437 Mp 1.25 |
| Carries | Butch Road |
| Crosses | Williams Creek |
| Coordinates | 37.93556, -83.15278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Area | 40.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2020) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088C00086N |