Cameron Church RD over Opossum Creek
Poor Condition94 years old21 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Scott |
| Location | .70m To 632 & .05m To 713 |
| Carries | Cameron Church RD |
| Crosses | Opossum Creek |
| Coordinates | 36.59561, -82.65513 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 49.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000016736 |