Cilleyville Road over Blackwater River
Fair Condition92 years old173 vehicles/day
Location
| State | New Hampshire |
| County | Merrimack |
| Location | 0.6 Mi Nh 11 |
| Carries | Cilleyville Road |
| Crosses | Blackwater River |
| Coordinates | 43.43030, -71.86599 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 113.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 173 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000800530009200 |