County Highway over Stream
Fair Condition25 years old70 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Stanton |
| Location | 6.9n 2e Of Stanton |
| Carries | County Highway |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.05830, -97.17500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 100.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C008412150 |