County RD 10a over Calapooya Creek
Fair Condition93 years old588 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 2.0 Mi W Of Sutherlin |
| Carries | County RD 10a |
| Crosses | Calapooya Creek |
| Coordinates | 43.40188, -123.36303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 358.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 588 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 19C487 10 053 |