County RD 47 over Cow Hollow Creek
Fair Condition62 years old2,320 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Douglas |
| Location | 1.2 Mi S Of Lookingglass |
| Carries | County RD 47 |
| Crosses | Cow Hollow Creek |
| Coordinates | 43.16119, -123.48191 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 204.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,320 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 19C196 47 639 |