County RD 90 over Center CR
Good Condition35 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 28 T 28 N R 30 W |
| Carries | County RD 90 |
| Crosses | Center CR |
| Coordinates | 37.11205, -94.22025 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 469.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24841 |