County Road 10 over White Eyes Creek
Fair Condition22 years old850 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Coshocton |
| Location | 0.25 Mi W Of Jct Tr 231 |
| Carries | County Road 10 |
| Crosses | White Eyes Creek |
| Coordinates | 40.38696, -81.75740 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1636057 |