County Road 29 over Brush Creek
Good Condition22 years old305 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Perry |
| Location | North Perry |
| Carries | County Road 29 |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 32.78242, -87.40188 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 549.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 305 (2004) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019170 |