County Road 3.25 over Sullivan Ditch
Good Condition22 years old259 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 150 Ft N Of ST HWY 52 |
| Carries | County Road 3.25 |
| Crosses | Sullivan Ditch |
| Coordinates | 40.08850, -105.03234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 238.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2022) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | WEL003.0_014.0A |