County Road 303 over S Fk Willow Creek
Fair Condition97 years old56 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Glenn |
| Location | 4.5 Mi S Of S.h. 162 |
| Carries | County Road 303 |
| Crosses | S Fk Willow Creek |
| Coordinates | 39.53588, -122.45334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 64.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11C0162 |