County Road 32 over Prairie Creek Seb. Co.
Fair Condition50 years old259 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Sebastian |
| Location | 0.25 Mi N SH 252 |
| Carries | County Road 32 |
| Crosses | Prairie Creek Seb. Co. |
| Coordinates | 35.08181, -94.30406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 499.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000004314 |