County Road O over East Fork Big Salt Wash
Fair Condition35 years old205 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | .7 Mi E Of RD 18 |
| Carries | County Road O |
| Crosses | East Fork Big Salt Wash |
| Coordinates | 39.22205, -108.70558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 101.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | MESA-O-18.7A |