County Road over No.br.so.fk. Ogden River
Poor Condition78 years old189 vehicles/day
Location
| State | Utah |
| County | Weber |
| Location | 0.5 Mi. Se. Of Huntsville |
| Carries | County Road |
| Crosses | No.br.so.fk. Ogden River |
| Coordinates | 41.24972, -111.75864 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 60.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 189 (2010) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 057038C |