County Road Ss over Amity Canal
Fair Condition28 years old57 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Prowers |
| Location | Just E Of CR 13 |
| Carries | County Road Ss |
| Crosses | Amity Canal |
| Coordinates | 38.20194, -102.48839 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 175.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | PR15-139-38-44A |