CR 1000e over SR 25 Sb/nb
Good Condition17 years old440 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Tippecanoe |
| Location | 09.00 N I-65 |
| Carries | CR 1000e |
| Crosses | SR 25 Sb/nb |
| Coordinates | 40.52408, -86.71449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 277.9 ft (84.7 m) |
| Max Span | 135.8 ft (41.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 779.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 440 (2018) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 076540 |