Cr-15 over Canal
Good Condition27 years old102 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Flagler |
| Location | 20ft. North Of Cr-302 |
| Carries | Cr-15 |
| Crosses | Canal |
| Coordinates | 29.46782, -81.35564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 91.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 734075 |