CR 30 (park Ave.) over Nj 3
Good Condition16 years old10,940 vehicles/day
Location
| State | New Jersey |
| County | Bergen |
| Location | 0.3 Mi East Of Nj 21 Jct. |
| Carries | CR 30 (park Ave.) |
| Crosses | Nj 3 |
| Coordinates | 40.82085, -74.12076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 159.1 ft (48.5 m) |
| Deck Width | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Area | 1093.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,940 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0203151 |