CR 302 over Wild Horse Slough
Good Condition17 years old75 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Falls |
| Location | 0.40 Mi NW Of FM 712 |
| Carries | CR 302 |
| Crosses | Wild Horse Slough |
| Coordinates | 31.26123, -96.91697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 289.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2015) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 090740AA0302001 |