Cr-305 over Little Haw Creek
Good Condition16 years old1,450 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Flagler |
| Location | 3.1 Miles SW Of Cr-304 |
| Carries | Cr-305 |
| Crosses | Little Haw Creek |
| Coordinates | 29.32011, -81.38592 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 872.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,450 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 734087 |