CR 412 over Navasota River
Good Condition16 years old79 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Limestone |
| Location | 1.60 Mi N Of SH 14 |
| Carries | CR 412 |
| Crosses | Navasota River |
| Coordinates | 31.55796, -96.50957 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 385.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 79 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 091470AA0412003 |