Cross Road over I 80
Good Condition50 years old300 vehicles/day
Location
| State | Nevada |
| County | Elko |
| Location | East Of Carlin |
| Carries | Cross Road |
| Crosses | I 80 |
| Coordinates | 40.72757, -116.05086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 254.9 ft (77.7 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 823.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H1205 |