Csah 15 over Yellow Bank River
Fair Condition34 years old220 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Lac qui Parle |
| Location | 0.5 Mi N Of Jct Csah 40 |
| Carries | Csah 15 |
| Crosses | Yellow Bank River |
| Coordinates | 45.23552, -96.33987 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 461.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 220 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 37539 |