Cushing RD over Fullerton Canal
Good Condition34 years old280 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Howard |
| Location | 2.5w Cushing |
| Carries | Cushing RD |
| Crosses | Fullerton Canal |
| Coordinates | 41.28610, -98.42160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 138.1 ft (42.1 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 383.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C004701603P |