Deer Creek Road over Deer Creek
Fair Condition38 years old48 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Bell |
| Location | 0.35 Mi SW Of Falls C/l |
| Carries | Deer Creek Road |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 31.21510, -97.23923 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 189.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 090140AA0180001 |