Derussey 175 over Derussey / Indian Creek
Fair Condition27 years old141 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Huron |
| Location | 0.3 Mi S Of Cook Road |
| Carries | Derussey 175 |
| Crosses | Derussey / Indian Creek |
| Coordinates | 41.17152, -82.45917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 102.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 141 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3938565 |