Diley Road over Diley RD Over Rr
Good Condition22 years old12,790 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Fairfield |
| Location | 1.1 Mi E Of Frank Co Line |
| Carries | Diley Road |
| Crosses | Diley RD Over Rr |
| Coordinates | 39.84311, -82.78151 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.8 ft (16.1 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 185.7 ft (56.6 m) |
| Deck Area | 911.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,790 (2002) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2300478 |