Dog Creek Road over Dog Creek
Good Condition26 years old319 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Van Wert |
| Location | 0.2 Mi. S. Cr.418 |
| Carries | Dog Creek Road |
| Crosses | Dog Creek |
| Coordinates | 40.87170, -84.45652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 189.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 319 (2016) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 8136602 |