Duncan RD over Humboldt Rvr
Good Condition30 years old36 vehicles/day
Location
| State | Nevada |
| County | Pershing |
| Location | Northeast Of Lovelock |
| Carries | Duncan RD |
| Crosses | Humboldt Rvr |
| Coordinates | 40.31147, -118.37208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 292.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 521 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B1619 |