Dundas Road over Csx Trns & Usdgsc Servic
Fair Condition75 years old4,948 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Chesterfield |
| Location | 0.70 Fr 770 & .45 To 1607 |
| Carries | Dundas Road |
| Crosses | Csx Trns & Usdgsc Servic |
| Coordinates | 37.43759, -77.45377 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 274.3 ft (83.6 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 418 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,948 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000005280 |