E 300 ST over Br Of Polecat CR
Good Condition19 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 5 T 63 N R 27 W |
| Carries | E 300 ST |
| Crosses | Br Of Polecat CR |
| Coordinates | 40.28272, -93.96439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32489 |