East Albert Street over Naugatuck River
Poor Condition67 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Connecticut |
| County | Litchfield |
| Location | 850 Feet East Of Main St. |
| Carries | East Albert Street |
| Crosses | Naugatuck River |
| Coordinates | 41.79582, -73.11745 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 156.5 ft (47.7 m) |
| Max Span | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 620.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 03975 |