East Lane (amelia) over Willow Marsh Bayou
Good Condition17 years old300 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Jefferson |
| Location | 0.40 Mi S Of US 90 |
| Carries | East Lane (amelia) |
| Crosses | Willow Marsh Bayou |
| Coordinates | 30.05808, -94.21363 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Other |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 166.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 201240AA0187001 |